1146x270.jpg

Πρόγραμμα

Σύμφωνα με τα κριτήρια της UEMS - EACCME χορηγούνται 17 μόρια Συνεχιζόμενης Ιατρικής Εκπαίδευσης (CME-CPD credits).
Παρασκευή 14 Μαΐου 2021
14:00-16:30 Κλινικό Φροντιστήριο για Ειδικευόμενους Γαστρεντερολογίας
17.00-19.00

Στρογγυλή Τράπεζα  
Η εξελισσόμενη πανδημία
COVID - 19

Προεδρείο: Λ. Χρήστου, Ν. Τζαμπούρας

17.00-17.30

COVID-19. Επιδημιολογία και κλινική εικόνα με έμφαση στις πνευμονικές εκδηλώσεις
Κ. Κωστίκας

Ερωτήσεις (5’) 

17.30 -18.00

Θεραπεία ασθενών με Covid-19 και στοιχεία της λοίμωξης στην Ήπειρο
X. Mηλιώνης

Ερωτήσεις (5’) 

18.00 -18.30

Αντιμετώπιση ασθενών με COVID-19 στη ΜΕΘ
Β. Κουλούρας

Ερωτήσεις (5’) 

18.30-19.00

Εμβολιασμός και COVID-19
Σ. Τσιάρα

Ερωτήσεις (5’)

19.00-19.30 Διάλειμμα
20.00-20.30

Επιλεγμένη διάλεξη
Προεδρείο: Ι. Γουλής

 

Νόσος Wilson
Ι. Βλαχογιαννάκος 

Ερωτήσεις (5’)

20.30-21.00 Τελετή έναρξης
 

Προσφωνήσεις
Ε. Β. Τσιάνος, Δ. Χριστοδούλου

Χαιρετισμοί

Σ. Τσιάρα
Πρόεδρος Ιατρικού Συλλόγου Ιωαννίνων

Ι. Βλαχογιαννάκος
Πρόεδρος Ελληνικής Γαστρεντερολογικής Εταιρείας

Σάββατο 15 Μαΐου 2021
09.00-10.30

Στρογγυλή Τράπεζα
Επιλεγμένα θέματα στο ανώτερο πεπτικό

Προεδρείο: Σ. Γεωργόπουλος, Π. Τάσσιος

09.00-9.30

Σύγχρονη θεραπεία ελικοβακτηριδίου του πυλωρού στην Ελλάδα σε συνήθεις και ανθεκτικές περιπτώσεις
Η. Ξηρουχάκης

Ερωτήσεις (5’) 

09.30-10.00

Πολύποδες στομάχου και κατάταξη. EMR- ESDστομάχου      
Α. Σκαμνέλος

Ερωτήσεις (5’) 

10.00-10.30

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση: τι πρέπει να γνωρίζει ο παθολόγος
Σ. Μιχόπουλος

Ερωτήσεις (5’) 

11.00-11.30 Διάλειμμα
11.30-12.30 

Στρογγυλή Τράπεζα
Λεπτό έντερο

Προεδρείο: Ι. Κατσογριδάκης, Ι. Μητσέλος

11.00-11.30

Διερεύνηση αδιευκρίνιστης αιμορραγίας πεπτικού και σιδηροπενικής αναιμίας. Ποια σειρά εξετάσεων πρέπει να ζητά ο παθολόγος;
Π. Αποστολόπουλος

Ερωτήσεις (5’) 

11.30-12.00

Εντεροσκόπηση
Ε. Βλάχου

Ερωτήσεις (5’) 

13.00 – 14.00

Στρογγυλή Τράπεζα
Χοληφόρα

Προεδρείο: A. Κωφοκώτσιος, Κ. Παρασκευά

13.00-13.30

Οξείαχολοκυστίτιδα και χολαγγειίτιδα και αντιμετώπιση από τον παθολόγο
Μ. Κοσμίδου

Ερωτήσεις (5’) 

13.30-14.00

Πρόοδοι στην ERCP
Γ. Πασπάτης

Ερωτήσεις (5’) 

14.00-17.00

Μεσημεριανή Διακοπή

17.00-18.30

Στρογγυλή Τράπεζα
Πάγκρεας

Προεδρείο: Γ. Λιάμης, Μ. Μήτσης

17.00-17.30

Οξεία παγκρεατίτιδα και αντιμετώπιση
Κ. Θωμόπουλος

Ερωτήσεις (5’) 

17.30-18.00

Ενδοσκοπικό υπερηχογράφημα παγκρέατος: πότε πρέπει να γίνεται και τι περιμένουμε από την εξέταση;
Ι. Καρούμπαλης

Ερωτήσεις (5’) 

18.00-18.30

Πρόοδοι στη χειρουργική παγκρέατος
Σ. Δελής

Ερωτήσεις (5’) 

18.30-19.30

Στρογγυλή Τράπεζα
Κατώτερο πεπτικό

Προεδρείο: Δ. Ταμπακόπουλος,Ι. Παπανικολάου

18.30-19.00

Προληπτικός έλεγχος για καρκίνο στο πεπτικό. Τι πρέπει να γνωρίζει ο παθολόγος
Δ. Τζιλβές

Ερωτήσεις (5’) 

19.00-19.30

Πρόοδοι στην ενδοσκοπική αφαίρεση πολυπόδων παχέος εντέρου
Β. Θεόπιστος

Ερωτήσεις (5’) 

20.00-21.00

State Of The Art Lectures

Chairmen: D. Christodoulou, S. Tigas

20.00-20.30

Quality in Endoscopy
K. Triantafyllou

Ερωτήσεις (5’) 

20.30-21.00

Gastro-duodenal Neuroendocrine Neoplasms
C. Toumpanakis

Ερωτήσεις (5’) 

Κυριακή 16 Μαΐου 2021
09.00-11.00

Στρογγυλή Τράπεζα ΙΦΝΕ

Προεδρείο: Γ. Μάντζαρης, Ι. Κουτρουμπάκης

09.00-09.30

Αιτιοπαθογένεια και ανοσολογικοί μηχανισμοί
Γ. Μπάμιας

Ερωτήσεις (5’) 

09.30-10.00

Ρευματικές εκδηλώσεις σε ασθενείς με ΙΦΝΕ
Π. Βούλγαρη

Ερωτήσεις (5’) 

10.00-10.30

Θεραπεία οξείας προσβολής
Ν. Βιάζης

Ερωτήσεις (5’) 

10.30-11.00

Χρόνια θεραπεία και παρακολούθηση ασθενών με ΙΦΝΕ
Κ. Κατσάνος

Ερωτήσεις (5’) 

11.00-13.00

Στρογγυλή Τράπεζα
Ηπατολογία

Προεδρείο: Σ. Ντουράκης , Χ. Τριάντος

11.00-11.30

Νεότερα για τη θεραπεία της ηπατίτιδας Β
Γ. Παπαθεοδωρίδης

Ερωτήσεις (5’) 

11.30-12.00

Εξάλειψη ηπατίτιδας C. Ανίχνευση ασθενών και θεραπευτικές επιλογές
Δ. Σαμωνάκης

Ερωτήσεις (5’) 

12.00-12.30

Ηπατοκυτταρικός καρκίνος. Τι πρέπει να γνωρίζει ο παθολόγος
Σ. Μανωλακόπουλος

Ερωτήσεις (5’) 

12.30-13.00

Αυτοάνοση ηπατίτιδα και πρωτοπαθής χολική χολαγγειίτιδα: Τι πρέπει να γνωρίζει ο παθολόγος και ο γαστρεντερολόγος
Γ. Νταλέκος

Ερωτήσεις (5’) 

13.00-17.00

Νοσηλευτικό Σεμινάριο

13.00-14.40

Α’ Συνεδρία

Προεδρείο: Ν. Αγγέλης, Λ. Χρόνη

13.00-13.20

Εμπειρία αντιμετώπισης του δεύτερου και τρίτου κύματος της πανδημίας της covid-19 λοίμωξης
Ν. Καραβασίλη

13.20-13.40

Covid-19:Μέτρα ατομικής προστασίας Νοσηλευτικού προσωπικού-εξοικείωση με τη χρήση τους
Ε.Μπαλή, Δ. Νάκος

13.40-14.00

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση –νόσος ΓΟΠΝ
Π. Μόσχου

14.00-14.20

E.R.C.P o ρόλος του Νοσηλευτή
Χ. Ζιώγα

14.20-14.40

E.U.S  ο ρόλος του Νοσηλευτή
Β. Πανταζή

14.40-15.00 Διάλειμμα
15.00-16.40

Β’ Συνεδρία

Προεδρείο: Λ. Χρόνη, Π. Μαλάμου

15.00-15.20 Ελκώδης κολίτιδα και επίδραση του άγχους της διατροφής και της άσκησης.
Νοσηλευτικές παρεμβάσεις

Κ. Ζαχαροπούλου, Δ. Τατσίνα

15.20-15.40

Βιολογικοί παράγοντες – πρώτη έγχυση
Π. Παππά

15.40-16.00

Πρωτόκολλο προετοιμασίας ασθενή για ενδοσκόπηση
Σ. Γκόγκου

16.00-16.20

Παγκρεατίτιδες ο ρόλος του Νοσηλευτή
Ι. Κατσαρός

16.20-16.40

Βιολογικοί παράγοντες.Χορήγηση στην κύηση και στο θηλασμό
Ε. Βάνα

16.40-17.00

Λήξη εργασιών
Ε. Τσιάνος

program_image.jpg

Keep updated about all events

Organizing -Administrative Bureau/ Secretariat:

logo_conferresa.jpg


Conferre SA: "The Art of Bringing People Together".

  • Stavrou Niarchou Ave., Mares Position
    GR455 00 Pedini, Ioannina, GREECE
  • +30 26510 68610
  • +30 26510 68611
  • info@conferre.gr
covid_cert.jpg

© 2021 Conferre SA. All Rights Reserved. Designed By alta-vista